Koło Historyczne

Zajęcia koła odbywają się w środy w godz. 14 35-15 15

W zajęciach koła mogą uczestniczyć wszyscy uczniowie, szczególnie interesujący się historią. Głównym zamiarem prowadzącego jest rozbudzenie w uczestnikach pasji do historii, poznanie tajemnic związanych z przeszłością oraz wsparcie uczniów w szukaniu odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Szczególny nacisk jest położony na pracę zespołową uczniów. W tym celu większość prac wykonujemy wspólnie, pomagając sobie nawzajem, współpracując przy wykonywaniu projektów historycznych. W roku ubiegłym wykonaliśmy projekt zamku średniowiecznego omawiając jego zastosowanie gospodarcze, sposób budowy, charakterystykę terenu.

W tym roku, skupimy się na jego funkcji obronnej i sposobach walk w średniowieczu. Kolejnym krokiem będzie budowa pojazdu pancernego z omówieniem taktyki walk w czasie II Wojny Światowej.

Prowadzący:  Bogusław Mielniczuk

Koło Komputerowe

W roku szkolnym 2015/2016 w naszej szkole działa koło komputerowe. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu- w poniedziałki w godz. 1345-1425 i czwartki w godz. 1435-1515

Zapraszam serdecznie wszystkich Uczniów interesujących się komputerami. Zajęcia prowadzone są w konwencji nauki poprzez zabawę. Uczestnicy poznają różne zastosowania komputera, i urządzeń z nim współpracujących oraz programów i gier.

Prowadzący kładzie główny nacisk na bezpieczeństwo dzieci w sieci oraz higienę i bezpieczeństwo pracy z komputerem.

Prowadzący: Cezary Dzierzgowski

Koło Plastyczne

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, w poniedziałki i wtorki w godz. 14.35-15.15.

Głównym celem koła plastycznego jest rozwijanie u dzieci i młodzieży postawy twórczej (potrzebnej również w życiu codziennym) oraz „wychowanie przez sztukę i do sztuki” (za prof. I. Wojnar). Koło plastyczne to zajęcia pozalekcyjne, przeznaczone dla chętnych dzieci, które lubią eksperymentować z materiałami plastycznymi, wyrażać siebie poprzez ekspresję plastyczną.

Na kole każdy może zrealizować własne pomysły przechodząc cały proces tworzenia: od projektu do wytworu.

W naszej pracowni powstają formy na płaszczyźnie tkj.: obrazy oraz konstrukcje przestrzenne typu: domki, zamki a także: kukły teatralne, maskotki, elementy ubiorów i kostiumów do przedstawień.

Starsi uczniowie mogą się uczyć rysunku i malarstwa; rzeźbić z materiałów przekształcalnych.

Prowadząca: Kinga Łon

Koło Filmowe

Od marca 2015 roku w naszej szkole działa Koło Filmowe, zwane przez uczestników również „Kwadratem Filmowym”. Co tydzień, w środy, między godziną 14.35 a 16.05 sala gimnastyczna zamienia się w małe kino, w którym oglądamy różne dzieła filmowe. Widzieliśmy już „Hobbita”, „Powrót do Przyszłości”, „Rockiego” i wiele innych. Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Co jakiś czas również sami odgrywamy scenki rodzajowe, przymierzając się do stworzenia własnego filmu.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych uczniów klas 4-6, świat filmu jest naprawdę fascynujący.

Prowadząca: Katarzyna Rosłon

Koło Muzyczne

Koło muzyczne odbywa się dwa razy w tygodniu, w piątki w godz. 14.35-15.15 i wtorki 13:45-14:25.

Na zajęciach koła uczniowie mają kontakt z różnorodną muzyką. Doświadczają jej wpływu na emocje. Samodzielnie eksperymentują przy tworzeniu muzyki za pomocą różnych instrumentów i własnego głosu. Poszukują formy ekspresji muzycznej, która najbardziej im odpowiada. Rozwijają umiejętności muzyczne zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, zarówno w zakresie gry na instrumentach jak i w śpiewie. Mają okazję do ekspresji ruchowej i plastycznej związanej z doświadczaną muzyką.

Prowadząca: Magdalena Glińska-Kurzacz

Koło Dramowe

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, w czwartki w godz. 14.35-15.15.

Koło dramowe jest swobodną kontynuacją zajęć dramowych realizowanych na lekcjach.

Uczestnikiem może być uczeń i absolwent SPWR, każdy kto lubi odgrywać różne role: przebierać się, udawać kogoś innego.Na kole bawimy się w zabawy tematyczne np.: budujemy, urządzamy dom, naśladujemy życie codzienne. Łączymy różne formy ekspresji (plastyczną, muzyczną, ruchową, językową) w krótkich scenkach improwizowanych.

Koło to również czas na przygotowanie przedstawienia (na coroczne występy podczas Festiwalu „Feta”) oraz opracowanie współczesnych form parateatralnych tkj.: akcje plastyczno – teatralne, happeningi i inne.

W roku szkolnym 2015/16 planujemy nagrać film nt. wybrany przez wychowanków, do wspólnie stworzonego scenariusza.

Prowadząca: Kinga Łon